HTML Etiketleri - A Etiketi
09.10.2018 15:21:57

Bu etiket, içerisinde bulunan tüm öğeleri bir link haline getirir, yani bu etiketin içerisindeki tüm çocuk öğelere tıkladığında kullanıcı farklı bir sayfaya yönlenir.


Standart Kullanım Şekli:

<a href="http://www.websanat.net">WebSanat.net Ana Sayfa Linki</a>


A etiketi ayrıca, GLOBAL HTML özelliklerini de destekler. Bu konuya HTML & CSS DERSLERİ bölümünden ulaşabilirsiniz.


A etiketi, SEO için çok büyük öneme sahip olabilir. Arama motorları, bu etiketler üzerinden bazı linkleri takip ederek sitenizi keşfederler. Dolayısıyla bu etiketin özelliklerini doğru belirlemeniz sitenizin doğru bir şekilde indexlenmesi için çok önemlidir.


ÖZELLİKLERİ:

    1) HREF özelliği: Tıkladığında kullanıcının hangi sayfaya gideceğini belirler. Eğer HREF özelliği tanımlanmazsa tarayıcı, kullanıcının mevcut görüntülediği sayfayı yenileyecektir. HREF özelliği belirlenmemiş ise az sonra bahsedeceğimiz download, type, hreflang, media, target, rel özellikleri çalışmaz. Örneği yukarıda belirtilmiştir.

        HREF değeri yazılırken eğer bir dış sayfada çalışıyorsanız sayfanın yolunun HTTP:// ile başlaması ve tam linki kapsaması zorunludur. Fakat iç sayfa ile çalışıyorsanız, yani yönlendireceğiniz link sizin kendi domaininiz altında ise kısaltma imkanınız mevcuttur.

        Örnek İç Sayfa Kodu:

<a href="resimler/logo.png">WebSanat.net logosunun iç sayfa linki halinde verilmesi.</a>

WebSanat.net logosunun iç sayfa linki halinde verilmesi.


        Örnek Dış Sayfa Kodu:

<a href="http://www.websanat.net/resimler/logo.png">WebSanat.net logosunun dış sayfa linki halinde verilmesi.</a>

WebSanat.net logosunun dış sayfa linki halinde verilmesi.    2) CHARSET özelliği: Linkin kaynağındaki karakter setini belirler. Örneğin tüm karakterlerin düzgün görüntülenebildiği "utf-8" gibi. HTML5 üzerinde deskteklenmemektedir. 

    3) DOWNLOAD özelliği: Bu özellik, kullanıcının yönleneceği sayfanın tarayıcıda açılmak yerine kullanıcının bilgisayarına indirileceğini belirtir. Örneğin kullanıcıyı başka bir HTML sayfası veya bir resmin linkine yönlendirirseniz, normalde bu görüntü tarayıcı üzerinde açılacaktır. Fakat eğer bu özelliği aktif hale getirirseniz indirilebilir bir şekilde kullanıcıya gönderir. Bu özelliğe atanacak değer, indirilecek olan içeriğin değeri olmalıdır.

        Örnek Kod:

<a href="http://websanat.net/resimler/logo.png" download="http://websanat.net/resimler/logo.png">Bu Linke Tıklandığında WebSanat.net Logosu İndirilecektir</a>
<a href="http://websanat.net/resimler/logo.png">Bu Linke Tıklandığında WebSanat.net Logosu Tarayıcıda Gösterilecektir</a>

        Kodun Çıktısı:

Bu Linke Tıklandığında WebSanat.net Logosu İndirilecektir
Bu Linke Tıklandığında WebSanat.net Logosu Tarayıcıda Gösterilecektir

    4) HREFLANG Özelliği: Bu özellik, linkin diğer ucundaki belgenin hangi dilde yazıldığını belirtir. 

    5) MEDIA Özelliği: Kullanıcının gideceği linkin hangi cihaz veya görsel türde görüntüleneceğini gösterir.

        Örnek Kod:

<a href="http://websanat.net" media="print and (resolution:300dpi)">WebSanat.net ana sayfasının yazdırılabilir ve 300 dpi çözünürlüğünde olduğunu belirtiyoruz.</a>

        Kodun Çıktısı:

WebSanat.net ana sayfasının yazdırılabilir ve 300 dpi çözünürlüğünde olduğunu belirtiyoruz.


    6) REL Özelliği: Bu özelliğin uzun adı "relationship"tir ve Türkçe olarak "ilişki" anlamına gelir. Mevcut dökümanımız ile kullanıcının yönleneceği döküman arasındaki bağlantıyı bildirir. Önemli bir SEO değeri olabilir.

        Alabileceği Değerler:

        alternate: Linkin mevcut sayfaya alternatif olduğunu bildirir.

        author: Eğer bir makale görüntüleniyorsa, bunun yazarına ait sayfaya gönderilen bir link olduğunu belirtir.

        bookmark: Linkin bir "sık kullanılan" web sayfası olduğunu belirtir.

        external: Linkin bir dış link olduğunu belirtir. HREF özelliğinin anlatıldığı bölümde kullanımına dair detaylara yer verilmiştir.

        help: Linkin mevcutta görünen dökümana bir yardım dökümanı olduğunu bildirir.

        next: Bir dizi makale veya haber için belirli bir sıra belirlenmiş ise, bu değerin yazıldığı A etiketi, linkin sonraki makaleye yönlendiğini belirtir. Önemli bir SEO değeri olabilir.

        prev: Bir dizi makale veya haber için belirli bir sıra belirlenmiş ise, bu değerin yazıldığı A etiketi, linkin önceki makaleye yönlendiğini belirtir. Önemli bir SEO değeri olabilir.

        nofollow: Bazı sayfalarınızın arama motoru tarafından keşfedilmesini istemeyebilirsiniz (Kullanıcı girişi/çıkışı/sepet sayfası vb). Bu özelliği kullandığınızda arama motorları bu linki takip etmeyecektir. Önemli bir SEO değeri olabilir.

    7) TARGET Özelliği: Bu özelliğe verilecek değer, linkin ne şekilde açılacağını belirtir. Bu özelliğin alacağı değerlerin başına alt çizgi ( _ ) getirilmelidir.

        Alabileceği Değerler:

        _blank: Linkin yeni sayfa veya sekme içerisinde açılacağını belirtir.

        _self: Linkin, mevcut sayfa ile aynı sayfada veya kullanılmış ise aynı IFRAME içerisinde açılacağını belirtir.

        _parent: Link, eğer IFRAME içerisinde ise üst pencerede açılacaktır.

        _top: Link, eğer iç içe geçmiş birden fazla IFRAME'in aşağı katlarında ise, en tepedeki pencere yani tarayıcı üzerinde açılacaktır.


    HREF Özelliğine Verilecek Linkin Biçimlendirilmesi:

    Başlıksız: Özelliğe direkt olarak <a href="index.html">WebSanat.net</a> veya <a href="dersler/html-css-dersleri.html">HTML & CSS Dersleri</a> gibi klasör ve/veya dosya yolu belirtmeniz durumunda bunu aynı domain üzerinde açmayı deneyecektir.

    HTTP:// veya HTTPS:// : Özelliğe bu şekilde <a href="http://www.websanat.net/index.html">WebSanat.net</a> yazıldığında bunu tarayıcı üzerinde açmaya çalışacaktır.

    MAILTO: Linklerinizi <a href="mailto:info@websanat.net">Mail Göndermek İçin Tıklayın</a> olarak biçimlendirirseniz, bu linke tıklandığı zaman kullanıcının bilgisayarında ön tanımlı olan e-posta programı açılacak ve adres kısmına "info@websanat.net" yazılacaktır.

    TEL: Linklerinizi <a href="tel:+905551410025">WebSanat'ı aramak için tıklayın</a> olarak biçimlendirirseniz, mobil cihazlarda arama bölümü açılarak +90 555 141 00 25 numaralı telefon otomatik olarak yazılacaktır.


    Örnek Kod:


<a href="index.html">WebSanat.net</a>
<a href="dersler/html-css-dersleri.html">HTML & CSS Dersleri</a>
<a href="http://www.websanat.net/index.html">WebSanat.net</a>
<a href="mailto:info@websanat.net">E-Posta Göndermek İçin Tıklayın</a>
<a href="tel:+905551410025">WebSanat'ı aramak için tıklayın</a>

    Örneğin Çıktısı:

    1. Satır: WebSanat.net
    2. Satır: HTML & CSS Dersleri
    3. Satır: WebSanat.net
    4. Satır: E-Posta Göndermek İçin Tıklayın
    5. Satır: WebSanat'ı aramak için tıklayınİçerikle İlgili Görüş & Sorularınız

Bu içerikte hiç yorum yok, neden ilk yorumu siz yapmıyorsunuz?
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız, üyemiz değilseniz kayıt olmak için tıklayın
+90 555 141 00 25
info@websanat.net
Cemalpaşa Mah. Toros Cad. 63007 sok. Doktorlar Sitesi No:202 Seyhan/ADANA