HTML & CSS Dosyaları nereye yazılır?

HTML & CSS Dersleri

HTML & CSS Dosyaları nereye yazılır?

Tüm Bunları Nereye Yazıyoruz?

Oluşturulan bir HTML veya CSS dosyasının çalıştırılması için tarayıcı dışında ek bir yazılıma ihtiyaç bulunmamaktadır. Zaten CSS dosyaları HTML içerisinden çağırılmadıkça tek başına bir anlam ifade etmez. Herhangi bir klasör yaratılarak içerisine atabileceğiniz HTML ve CSS dosyalarını çift tıklayarak veya sürükleyip tarayıcınızın üzerine bırakmanız, işlenmesi ve gösterilmesi için yeterli olacaktır.

Daha önceki derslerde bahsedildiği gibi Atom programı kullanarak bu dosyaları oluşturmanız işinizi kolaylaştıracağı gibi, not defteri ve benzeri metin editörleriyle de oluşturmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Hatta çok ileri gidilirse Android işletim sistemi ve cep telefonunuzla dahi oluşturabilirsiniz. Video derslerimizi de bu derslere ek olarak takip ederseniz nasıl yapıldığını görebilirsiniz.


Bir Hosting Hesabına İhtiyacım Var mı?

Hosting hesabı, web sitenizin çevirim içi yani online barındırılması için gereklidir. HTML ve CSS, hatta Javascript öğrenmek için dahi bir hosting hesabına ihtiyacınız yoktur. Bunlar zaten tarayıcı üzerinde çalışacağından boş bir klasörün içerisine dosyalarınızı bırakmanız, bu klasör içerisinde çalışmanız yeterlidir. Hazırladığınız web sitesini, tüm dünyaya açmak istediğinizde hazırlamış olduğunuz dosyaları upload (karşıya yükleme) ederek dünyanın kullanımına sunmuş olursunuz. Şu aşamada böyle bir masrafa KESİNLİKLE gerek yoktur ve bu dersleri tamamlamadan da asla satın almayın.


Sunucu Ne Gönderiyor ve Tarayıcı Nereye Bakıyor?

Bir siteye girmek için alan adı  (domain, örn; http://www.alanadi.com) veya girilmek istenen klasörün adı yazıldığında sonuna bir dosya uzantısı konulmadıkça sunucu öncelikle index.html dosyasını anasayfa dosyası olarak görür ve tarayıcınıza gönderir. Eğer bu dosya yoksa index.php veya index.asp dosyalarını arar ve bulduğunda tarayıcınıza gönderir. Eğer bunlar da yoksa aranılan klasörün içeriğindeki tüm dosyaların bir listesini gönderir ki bu hiç istenen bir durumda değildir çünkü kötü niyetli kişilere tüm dosya yapınızı göstermiş olacağınızdan siteniz tehlike altına girer. Bu yüzden her klasöre en azından boş da olsa bir index.html dosyası bırakılmalıdır. Yani;

    Durum 1) Girilmek istenen site www.alanadi.com/klasor yazıldığında sunucu ilk olarak www.alanadi.com/klasor/index.html dosyasını arar ve bulduğunda tarayıcınıza gönderir, Bulamazsa sunucunuzun Linux veya Windows olması durumuna göre www.alanadi.com/klasor/index.php veya www.alanadi.com/klasor/index.asp dosyalarını arar ve bulduğunda tarayıcınıza gönderir.

    Durum 2) Girilmek istenen site www.alanadi.com/klasor/deneme.html şeklinde yazılarak denendiğinde sunucu "klasor" klasörü içerisinde "deneme.html" dosyasını arar. Bulamaz ise sizi hiç bir yere yönlendirmeden 404 Not Found (Sayfa bulunamadı) hatasına yönlendirir.


Sunucu içerisinde çalışan PHP ve ASP programlama dilleri farklı derslerin konuları olduğundan burada bahsetmeyeceğim fakat dinamik web sitelerinin yapılabilmesi için HTML ve CSS'e ek olarak bunların da bilinmesi şarttır.


Bu başlık altında anlatılan tüm bilginin hedefi ilk oluşturulması gereken dosyanın index.html dosyası olduğunun vurgulanmasıdır. HTML kodlarımızı bu dosya içerisine yazacağız.


Derslerde Nasıl Bir Yapı İzlenecek?

Biz bu dersler sırasında vereceğimiz örneklerde web sitemizi, C sürücüsü içerisinde HTML Dersleri isimli bir klasör içerisinden ( c:/HTML Dersleri ) yürüteceğiz. Siz de aynı klasör yapısını kullanırsanız, örnek kodları bu sayfalardan kopyalayıp yapıştırmanız sizin için çok kolay olacaktır.


Farklı Dosyalar Çağırıldığında Nasıl Bir Klasör Yapısı Yazılmalı?

Eğer dosyalarınızı farklı bir web sitesinden çağırmıyorsanız (örneğin bir resim dosyasını), bu durumda üzerinde çalıştığınız HTML dosyası sizin ana klasörünüz görevi görür. Örneklerle daha rahat görelim


Çalıştığımız dosya "c:/HTML Dersleri/index.html" dosyası olsun. Çağırmak istediğimiz dosya ise "c:/HTML Dersleri/stiller/stil.css" olsun. Bu durumda HTML dosyası içerisinde bu stil dosyasının çağırılması için gereken adres "stiller/stil.css" olmalıdır. Tabii ki "c:/HTML Dersleri/stiller/stil.css" şeklinde de çağırabilirsiniz fakat bu sefer dosyasının kesin yerini belirttiğiniz için, klasörün adı değiştiğinde resim çağırma işlemi başarısız olacaktır. Kısa yazıldığında klasörünüzün adını ne olarak değiştirirseniz değiştirin, HTML dosyanızın klasörünü ana klasör olarak görüp CSS dosyanızı ararken o klasörden başlar.