Amatör Webmaster vs Profesyonel Webmaster

Makaleler

Amatör Webmaster vs Profesyonel Webmaster

Şirketimizi kurduğumuz günden bu güne Adana'da karşılaştığımız en büyük problem müşterilerimizin sektörümüzde hizmet verenlere yönelik güvensizliği olmuştur. 

Güvensizliğin temelinde birkaç etken bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi webmaster olduğunu iddia eden cahillerdir. Bu makalemizde size gerçek webmaster ile amatör arasındaki farkı anlatmak istedik. Görüşmelerinizde tanıyabilmeniz adına aşağıda gerçek bir webmaster ile bir amatör arasındaki farkları sıraladık.


Amatör Webmaster Profesyonel Webmaster
Ucuza hizmet talebinize cevap verirler Herkes bilgisi , yeteneği ve emeği oranında gelir elde etmelidir. İyi bir webmaster bunu bilir. Gerek kendi emeğine saygı gerekse meslektaşlarına olan saygısından kaynaklı hakkından daha düşük fiyatlarla iş yapmaz.
Web Siteniz ile ilgili fikirlerinizi amatörlüklerince yönetmeye çalışırlar. İhtiyacınıza cevap vermek yerine kendi yapabildiği kadarına sizi ikna etmeye çalışır. Gerçek bir webmaster fikirlerinizi dinler. İsteklerinizi nasıl yerine getiriceğini anlatır. Sonuç olarak hayal ettiğinizden daha güzel bir internet sitesi sunumu ile karşınıza çıkar.
Emek vermedikleri işleri size kendileri yapmış gibi satarlar. Genelde programlama bilmezler ve size, normalde ücretsiz dağıtılan hazır sistemler satarlar. (Wordpress vb.) Hazır sistem kullanmazlar bu sebepten sınırları yoktur. Hayal ettiğiniz internet sitesini verdiğiniz bilgiler ışığında yapıp teslim ederler.
Yaptıkları siteler basit bir broşürden farksız olur. Kullandıkları hazır sistemlerde (Wordpress vb.) fonksiyon özellikleri olsada bilgisizlikleri sebebiyle bu fonksiyonları entegre edemezler. Yaptığı siteyi A'dan Z'ye kendisi tasarayıp kendisi kodlar. Hiçbir şeyi hazır kullanmaz. İstediğiniz fonksiyonlar en kusursuz şekilde çalışır.
Siteyi nasıl yaptığı veya yapacağıyla ilgili bilgi veremez. Şans eseri bir fonksiyon bulup entegre etmeyi başarsa dahi nasıl çalıştığı hakkında bir fikri yoktur. Kendinize göre özelleştirme isterseniz bu talebinize cevap vermez. Planlama aşamasında size neyi nasıl ne kadar sürede yapacağı hakkında bilgiler verir. Eğer konuya meraklı olduğunuzu görürse bütün bilgilerini sizinle cömertlik içerisinde paylaşır. Webmasterlar öğretmeyi severler.
Hazır program ve basit tasarımdan kaynaklı kısa sürede iş teslim eder. Gerçek webmasterlar sanatçıdır. Tıpkı bir ressam gibi sakin ve dikkatli çalışırlar. Garanticilerdir. Planlama toplantısında verecekleri tarihten mutlaka erken teslim ederler. Sebebine bir örnek vermek gerekirse 3 haftada biritircekleri işe olası bir problemden kaynaklı 4 hafta süre isterler.
Önüne gelen her işi kabul eder. Esnaf gururuyla çalışırlar. İşverenin ilgisizliğini , webmasterın yaptığı işe karşı saygısızlığını veya verilen işin ahlaki boyutunu gözeterek işi reddedebilirler.
Ağızları çok iyi iş yapar. Herkes tarafından tanınır ve sevilir. Yoğun olarak iş alırlar fakat başarıyla eksiksiz teslim ettikleri %10'u geçmez. Referansları aileleri ve dostlarıdır. Sektörün adını kötüye çıkartırlar. Pek tanınmazlar. Referansları her daim yaptıkları iştir. Kendi pazarlamacıları mevcuttur. Pazarlamacıları size tanıtıma geldiğinde ortak tanıdığınız olmadığı için genelde dinlemezsiniz.
Ofisi yoktur , başkasının ofisini adres gösterirler veya başka amaçlı kullandıkları ofisi (Örneğin : Emlakçı,Turizim acentesi vb.) size yazılım ofisi olarak gösterirler. İşiniz eksik veya tamamlanamadığında ulaşılmaz olurlar. Kendi ofisi ve kendi ekibiyle çalışır. Genelde ofisinde yaşar. Renkli ve eğlenceli bir ofisi vardır. İstediğiniz zaman 7/24 ulaşabilirsiniz.
Halk arasında anam babam usulü denilen şekilde konuşur. Genelde anlaşırsınız hatta size sempatik gelir. Basitçe konuşmayı beceremez. Genel olarak teknik konuşur. İyi kötü anlaşırsınız :)