Arama Motoru Nedir?

Makaleler

Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir? 

Search Engines, yani arama motorları, milyonlarca web sitesi içeriğini tarayarak yaptığımız arama kriterlerine en uygun web sitelerini veya uygulamaları, uygunluk sırasına göre karşımıza çıkaran sistemlerdir. Web sitesi biçiminde arama motorları olduğu gibi farklı şekillerde de veri tarayan sistemler de bulunmaktadır. Bu makalenin konusu Google, Bing, Yahoo, Baidu, Yandex ve benzeri arama motorlarının nasıl çalıştıkları ve veriyi karşımıza nasıl getirdikleridir.


Arama Motoru Nasıl Çalışır? 

Öncelikle şunu belirtelim, arama motorlarının çalışma düzenleri her geçen gün geliştirilmektedir. Bugün yazılan bu makaleyi 10 yıl sonra okuduğunuzda durum çok farklı bir hal almış olabilir. Bu yüzden, bu makalede yazılanların 2018 yılı ve öncesi için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Arama motorlarının bir siteyi tararken nelere dikkat ettikleri farklı bir makale konusu olduğundan bu makalede bahsedilmeyecektir, buraya tıklayarak SEO'nun nasıl yapılacağı hakkında ciddi bilgiler alabilirsiniz.

Arama motorunun botları (otonom hareket eden içerik tarayıcı programcıkları) bir siteye girer ve içerisindeki tüm içeriği belleğine alır. Siteye tasarım, özgünlük, SEO ve bazı birkaç konuda daha puan verdikten sonra kendi INDEXine yani içerik havuzuna dahil eder. Bir nevi olarak o sitenin biraz farklı bir kopyasını, ek parametreler belirleyerek kendi bünyesine alır.

Kullanıcı arama yaptığında, arama kriterlerine göre içerik filtrelenir ve kullanıcı için en uygun içerikler, uygunluk sırasına göre gösterilir.


Arama Motorları, Sonuçları Hangi Sırayla Gösteriyor? 

Arama motorlarında yazılan arama kriterleri kişiden kişiye değişeceği gibi farklı lokasyonlarda da farklılık gösterir. Arama motorları, sonuçları kişiselleştirmek ve böylece daha uygun kullanıcıya daha uygun sonuç gösterebilmek için sürekli verilerinizi takip ederler ve sizden kendiniz hakkında daha fazla veri bildirmenizi isterler.

Örneğin; Bing arama motorunu kullanırken, Microsoft hesabınız ile giriş yaparsanız cinsiyetiniz, yaşınız ve daha önceki yaptığınız aramaların kayıtları saklandığı için aradığınız kritere daha uygun sonuçlar ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde Google arama motoruna da Google+ veya GMail hesaplarınızla giriş yaparak işlem yaparsanız, e-posta hesaplarınıza gelen ve giden içeriğin analizine kadar yapılmış olacağından arkadaşınıza farklı, size farklı sonuçların sunulması çok olasıdır.

Bahsedilen başka bir kriter de lokasyondur. Yani İzmir ilinde baklava yemek istediğiniz zaman arama motorunuza girerek "baklavacı" yazıp ararsınız. Bunun sonucunda size Gaziantep'te bir baklavacının internet sitesine yönlendirme çıkarsa bu pek işinize yaramayacağından lokasyon bilginizin arama motoru tarafından bilinmesi hayli önemlidir.

Çoğu arama motoru öncelikle reklam veren web sitelerinin size uygun olanlarını gösterdikten sonra, ORGANİK yani DOĞAL BİR BİÇİMDE, reklam vermeden içeriğiyle bir yere gelmiş olan web sitelerini gösterir.


Arama Motorları İyilik Meleği mi? Bunca Hizmet Neden Bedava? 

Aslında bu hizmetlerin hiç birini bedava vermiyor, tabii ki bir ücret alıyor fakat bu ücreti siz değil reklam verenler ödüyor. Arama sonuçları sıralandığında organik olarak üst sıralara yükselmiş sitelerden hemen önce, o konuyla alakalı reklam veren web siteleri görüntülenir. İşte ücreti bunlar ödüyor.

Arama motoru, reklamlardan maksimum gelir elde edebilmek için aradığınız kritere tıklama ihtimalinizin en yüksek olduğu reklamları en başta gösterir ve böylece gelirlerini artırır. Yani GMail hesabınıza gelen veya sizden giden bir e-posta ile Google, sizin neyi satın almaya veya hangi bilgiyi aramaya yatkın olduğunuzun bir analizini yapar ve arama sonuçlarında da bunu öncelikli olarak gösterir. GMail'in ücretsiz bir şekilde sunulmasının sebebi budur. Google, sizin hakkınızda ne kadar çok veri elde ederse sizden o kadar çok tıklama alır. Bu sayede, dolaylı olarak sizin üzerinizden para kazanmış olur.

Arama motorları o kadar çok veri toplamaktadırlar ki, bir çok arama motoru sizin hakkınızda annenizden daha fazlasını bilmektedir. Buraya tıklayarak Google'ın sizin hakkınızda neler bildiğini öğrenebilirsiniz.


Arama Motorlarının Hangisi Daha Çok Kullanılıyor? 

Bu veri farklı lokasyonlarda değişiklik göstermektedir ancak dünya geneline bakıldığında, Ekim 2018 itibariyle Google %91.33 pazar payı ile açık ara en çok kullanılan arama motorudur. Bunun dışında Bing %2.88, Yahoo! %2.08, Baidu %1.61, Yandex %0.57 ve Diğerleri %1.54 pazar payına sahiptir. Bu veriler sürekli güncellendiğinden buraya tıklayarak güncel durumu takip edebilirsiniz.


Anahtar Kelime Nedir? 

Çoğu arama motoru "anahtar kelime" sistemini çok fazla önemser. Bu anahtar kelimeler, kullanıcının görüntüleyeceği sayfanın içeriği hakkında, arama yapması muhtemel olan kelime öbeklerinden oluşur. Örneğin 2. el araba satan bir web siteniz varsa ana sayfası için "ikinci el otomobil, ikinci el araba" gibi anahtar kelimeler kullanılması uygun olacaktır.