Web Tasarım

Domain Nedir? Hosting Nedir? Domain Kaydı Nasıl Yapılır? Hosting Ne İşe Yarar?

Domain nedir? Hosting Nedir? Bu işlemlerin nasıl yapıldığının anlatıldığı makale. Bilgi için: 0 552 380 25 25

Domain Nedir? Hosting Nedir? Domain Kaydı Nasıl Yapılır? Hosting Ne İşe Yarar?

İnternet üzerinde var olabilmek için temelde yazılım ve yazılımcı dışında 2 öğeye ihtiyacınız var;

1) Domain (Alan Adı)

Bu öğelerden ilki bir domain yani "alan adı"dır. Standart olarak www'den sonraki kısım sizin alan adınızı oluşturur. Yani www.abc.com için alan adı abc.com'dur. Normal şartlarda .com, .net, .org uzantılı alan adları için herhangi bir belge gerekmemekle beraber ülkemize özel .com.tr, .net.tr, .org.tr alan adları Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) aracılığıyla kayıt altına alınmakta ve kayıt için bireysel veya kurumsal kimlik doğrulama belgeleri gerekmektedir. Alan adları en az 1, en fazla 5 yıl süreli olarak tahsis edilmektedir. Yani bir alan adının satın alınması mümkün değildir ancak belirli süre ile kiralanabilir. Bu durum Google.com için dahi aynı şekilde geçerlidir. Genel olarak ücret yükünü hafifletmesi için yıllık olarak tercih edilir.

Alan adı nasıl kayıt edilir?

Alan adları, kar amacı gütmeyen ICANN (Internet Corporation of Assigned Names and Numbers / İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) tarafından kayıt altında tutulur. Bu kuruluş üzerinde bir kayıt oluşturabilmek için daha önce ICANN tarafından akredite edilmiş bazı aracılar üzerinden işlem yapmanız gerekmektedir. Tabii ki direkt olarak ICANN ile siz de kayıt yapabilirsiniz, fakat bunun için çok büyük hacimlerde teminatlar yatırmalı ve kayıt garantileri vermelisiniz. 10.000 adetten aşağı alan adı kaydetmeyecekseniz bu boyutta bir yatırıma gerek yoktur. Ülkemizde bol miktarda aracı kuruluş mevcuttur. Google üzerinde kısa bir araştırma ile bu bilgilere ulaşılabildiği gibi, WebSanat.net üzerinden de alan adı kaydı gerçekleştirebilirsiniz.

Alan adı tahsis sürem doldu. Ne yapmalıyım?

Bu durumda endişelenmenize gerek yok. İlk tahsis hakkı yine size verilecektir. Süresinde yenilenmeyen alan adları "Redemption Period (Rehin Süreci)" durumuna geçer. 75 gün süresince rehin durumunda kalır. Bu süre içerisinde alan adınızı yenilemek isterseniz uzantısına göre 40 USD + KDV ile 120 USD + KDV aralığında bir ceza ve 1 yıllık yenileme bedeli ödemeniz gerekmektedir. Bu cezayı ödemek istemezseniz alan adınızın silinmesini bekleyebilir ve tekrar kayıt edebilirsiniz. Bu, riskli bir durum olmakla beraber, çok popüler olmayan alan adları için işe yarayacaktır.

2) Hosting (Barındırma Hizmeti)

Web siteniz için alan adınızı kayıt ettikten sonra bu alan adını bir barındırma sunucusuna yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu sunucu, yüksek hızlı internet kapasitesine sahip olmalıdır. Aslen bu yönlendirmeyi evinizdeki bilgisayarınıza yapabilme imkanınız olmasına rağmen hem ülkemizdeki internet hızlarının yetersizliği, hem çağ dışı kalmış kota uygulamaları, hem bu bilgisayarın çok güçlü olması gerekliliği, hem de söz konusu bilgisayarınızın 24 saat kesintisiz olarak açık kalması gerektiğinden ötürü pek imkan dahilinde değildir. Bunu sizin için profesyonel bir şekilde sağlayacak bir hizmet kiralamanız gerekmektedir. Barındırma hizmeti ülkemizde çok profesyonelce yapılabildiği gibi yurt dışından da hizmet almanız mümkün. Bu alanda yüksek oranda fiyat rekabeti bulunsa da web sitenize ulaşacak kişilerin profili etkin rol oynamaktadır. Ziyaretçi kitleniz genel anlamda hangi kıtada hatta hangi ülkede ise o bölgeden hizmet almanız en mantıklısıdır. Bu işlem sitenize erişim hızını direkt etkileyecektir.

Barındırma hizmeti için bir çok kritere sahip seçenekler mevcuttur. Tamamen sitenizin fonksiyonel tasarımına (veritabanı kullanım oranı vb.) bağlı olduğu için farklı siteler farklı barındırma çözümlerine ihtiyaç duyarlar. Bu kriterler;

1) Barındırma hizmetinde aynı anda kaç adet web sitesi barındırabileceğiniz,

2) Web sitenizde ne kadar veri depolayacağınız ve bu depolama hacminin kullanıcılar veri ekledikçe değişip değişmeyeceği,

3) 30 gün içerisinde ne kadar verinin giriş ve çıkış yapacağı,

4) Sitenizin fonksiyonel tasarımına göre ne kadar birim zamanda işlem gücüne ihtiyacınız olduğu,

5) Kaç adet ve hangi boyutta veritabanı kullanmanız gerektiği ve fonksiyonel tasarımda bu veritabanlarına ne kadar sorgu yükü bindiği,

6) Hangi programlama dillerine destek ihtiyacı duyduğunuz ve bunların hangi işletim sistemlerine ihtiyaç duyduğu (Örn. Windows / Linux)

en önemli kriterlerdir.

Yarını beklemeyin!

Hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için en uygun zaman şimdi!

YUKARI