Web Tasarım

E-Ticaret nedir? E-Ticaret sitesi yaptırmak için neler gerekir?

E-Ticaret nedir? E-Ticaret sitesi nasıl kurulur? E-ticaret sitesi yapan firmalar. Bilgi için: 0 552 380 25 25

E-Ticaret nedir? E-Ticaret sitesi yaptırmak için neler gerekir?

E-Ticaret Nedir ?

  E-Ticaret reel bir mağaza potanisiyelinin çok daha fazlası ve maliyetinin çok daha azı demektir. Örnek olarak bir elektronik ürün mağazasını ele alabiliriz.

> İlk olarak kira maliyeti var. Merkezi bir dükkan için ödemeniz gereken aylık kira ortalama 5.000TL ile 25.000TL arasındadır. Bunun yerine internet üzerindeki barınma alanınıza (Hosting) senelik en fazla 800TL harcarsınız.

> Elektronik dükkanınıza güzel bir tabela yaptıralım. Küçük bir dükkan için bile tabela fiyatları 1.000TL ile 10.000TL arasında değişir. Tabela vergisinden haberdar olmayanlar için hatırlatalım. Belediyeler, asılan her tabela için ışıklı mı yoksa ışıksız mı, kaç m² gibi kriterlerle bir fiyatlandırma yapıp vergi almaktadır. Yine küçük bir dükkan için senelik tabela vergisi 300TL ile 3.000TL arasında değişmektedir. Bunun yerine e-ticarette güzel bir alan adı (Domain) alabiliriz mesela. .Com .Net .Store ile biten birtane. Bu alan adı (Domain) in size senelik maliyeti 60-70TL dir.

> Domain ve hosting hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

> Dekorasyon ve vitrin olmadan bir dükkan depodan farksız olur. Dekorasyon maliyetleri hakkında çok fazla bilgi verememekle birlikte en basitinden bir tabaka MDF (Ham Ahşap Tabaka) 300TL + KDV bunu belirtebiliriz. Bu ham halidir atölye ve montaj masrafları dahil değildir. Diğer yandan en basitinden bir elektrik ustası arabasına eşyalarını yükleyip basitçe iş yerinize priz takmaya geliyorsa 200TL'den aşağıya gelmez. Vitrin ve dekorasyon maliyeti yine küçük bir dükkan için 5.000TL ile 50.000TL arasındadır. Buna karşın E-Ticaret sitenizi uzman Web Tasarımcınıza 3.000TL ile 15.000TL arasında tasarlatabilir. Hem maddi olarak zamandan kazanç sağlamış olursunuz. Hemde tam istediğiniz gibi bir Sanal Mağazaya sahip olabilirsiniz.

> Elektronik mağazası bu, teşhir ürünü olmadan olur mu? Teşhir ürünleri saf maliyet anlamına gelmektedir. Günümüzde teşhir ürün maliyetleriyle dev firmalar dahi başa çıkamamaktadır. Bilgisayar satıyorsanız en az 20 tane laptop 5 tane kasa bilgisayar ve 100'den fazla aksesuarı teşhire koymak zorundasınız reel bir mağazada tabiki. Bunun maliyeti ayrıntılı hesapla sizi yormak istemeyiz ortalama 125.000TL diyelim. Bu yeni işletme kuracak bir girişimci için çok büyük bir maliyetten ziyade boşa giden paradır. Teşhir ürünleri satılsa dahi en fazla yarı fiyatına satılabilir. E-Ticarette teşhir ürünü yoktur. Bunun yerine ürününüzü en verimli şekilde bolca bilgi ve fotograf varsa video ile anlatırsınız. Kısacası E-Ticaret teşhir ürünü maliyetinizi sıfıra indirmektedir.

> Reel mağazada stok tutmak zorundasınız. Yakın geçmişte müşteriler mağazaya gider, modeli ve performansını beğenir, gözüyle görür, eliyle tutar ve alıp oradan çıkardı. Bu da aynı üründen yüklü stok tutmak gerekliliğini beraberinde getirirdi. Fakat artık internetten alışveriş yani E-Ticaret dönemi başladı. Büyük perakende firmaları dahi artık internet üzerinden satış yapmaktadır. Stok mevzusuna geri dönmemiz gerekir ise E-Ticarette sizin stok tutmanıza gerek yoktur. Toptancınızın stoğunu kendi e-ticaret sitenize yükler ve satış yaptıkça toptancınızdan alıp kargolayabilirsiniz. En büyük işe başlama maliyeti budur. E-Ticarette stok maliyeti de sıfırdır.

Personel maliyeti var mı?

  E-Ticarette personel maliyeti vardır. Fakat reel mağazaya göre çok düşüktür. Her müşteri igli bekler, güven sağlamanız gerekmektedir. Bu işten ciddi bir şekilde para kazanmak istiyorsanız öncelikle siz daha sonra gerekirse bir veya daha çok personel çalışması gerekebilir.

> E-Ticarette geç saat yoktur. Reel mağazalar genel olarak sabah 8:30'da açılır ve akşam 19:00 gibi kapanır fakat E-Ticaret sitesinde böyle bir sınırlama yoktur. Yapılan araştırmalar genellikle satışların akşam 20:00 ile gece 01:00 arasında yapıldığını göstermektedir. Gün içerisinde düşük miktarlarda satış yaptıysanız moralinizi bozmayın. Sabah uyandığınızda bir bakarsınız ki gece siz uyurken 3-4 tane sipariş almışsınız. E-Ticaret siteniz siz uyurken de çalışmaya devam eder.

E-Ticarette reklama gerek var mı?

  Her ticarette reklam gereklidir. Bizi ilgilendiren yapılan reklamın verimliliği olmalıdır. 20.000 adet broşür yaptırsanız şuanda en kalitesiz malzeme ile bile 2.000TL para vermek zorundasınız. (Kağıt fiyatları dolar ile orantılı şekilde artmaktadır) 20.000 adet broşürünüzde 1.000 kişiden 1 kişi ilgilensin dersek 20 adet müşteri kazanmış olursunuz. Bu sayı sizce de çok yetersiz değilmi. Bunun yerine hedef kitlenizi belirleyebileceğiniz Google,Facebook ve instagram gibi internet tabanlı kaynaklardan reklam vermek çok daha ucuz ve verimli. Örnek vermek gerekirse WebSanat.Net olarak biz 1 hafta için instagram'a 180TL ödüyor ve reklamımızı 320.000 kişiye gösteriyoruz. Karşılaştırın 20.000 broşür 2.000TL ve kağıt israfı. Buna karşın 320.000 kişiye dijital broşürünüzü göstermek 180TL. (WebSanat.Net danışmanlarından dijital reklamlar hakkında ücretsiz bilgi alabilirsiniz.) Kısacası E-Ticaret reklam maliyetlerinizi dahi %5'e kadar indirmektedir. Tavsiye vermek gerekirse reklamdan tasarruf etmeyin. Üretim hiçbirşey pazarlama herşeydir.

 Tüm bu bilgiler ışığında E-Ticaret girişiminde bulunmak isterseniz Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Reklam Optimizasyonu alanlarında bizden fiyat almadan karar vermeyin.

 Butikler için özel olarak ihtiyaçlarına uygun tasarlanmış WebButik paketimizi incelemek için tıklayın.

Yarını beklemeyin!

Hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için en uygun zaman şimdi!

YUKARI